Traun 2008


     V druhom augustovom týždni sme sa rozhodli s Peťom, že pôjdeme opäť vyskúšať osvedčenú rieku na muškársku techniku – rieku Traun.  Keďže rakúsky Traun už celkom dobre poznáme, rozhodli sme sa zistiť aké sú podmienky na nemeckom Traune. Vybrali sme si okolie mesta Siegsdorf, odkiaľ sme mali dobré informácie o miestach, kde ryby sú a na čo momentálne idú.

     Siegsdorf je malé historické mesto hneď vedľa dialnice na Mníchov. Cez toto mestečko tečie rieka Traun, z ktorej tesne nad mostom sa časť vody odpája cez prívodný kanál pre potreby malej vodnej elektrárne. Bola to úžasná skúsenosť pri pohľade, ako sa necitlivo na Slovensku stavajú podobné elektrárne.

     Už prvý pohľad z mosta v Siegsdorfe nás poriadne navnadil. Pstruhy okolo 50cm a viac si voľne plávali, hlavne v prívodnom kanáli, kde bol zákaz lovu. Občas ich niekto kŕmil chlebom, ktorý úplne samozrejme zbierali. Trochu nás zneistil prietok, pretože priezračná voda mala značne nižší prietok ako býva normál. Napriek tomu sme rýchlo kúpili povolenky a  začali chytať na povolenej časti, avšak ryby nás z diaľky videli a napriek tomu, že sme hádzali priamo na nich, pretože sme ich videli nedali sa presvedčiť na žiadnu nástrahu. Neskôr sme usúdili, že keď ich jednoducho my vidíme, zákonite oni vidia nás a v tom prípade žrať nebudú. Museli sme zmeniť taktiku. Začali sme na miestach s nízkym prietokom nahadzovať ďaleko po prúde s dlhým až 3m dlhým fluorokarbónoým nádväzcom. Skúšali sme nymfy nechávať splavovať, preťahovať cez prúd a pomaly ťahať k sebe. Mali sme zopár záberov, ale väčšinou malé ryby do 30 cm. Nakoniec sme museli zmeniť miesto, pretože ryby v meste zrejme boli poriadne vyškolené.

     Zmenili sme miesto asi 1km po prúde na začiatok mesta. Našli sme tam krásne miesta s nenormálne čistou vodou a krásnou  prírodou. Žiadne plastové fľaše, alebo nejaký iný neporiadok. Ja som skúšal na sucho v miernej zákrute, kde sa voda tlačila na protiľahlý breh. Ako prvú som skúšal veľkého chlpatého palmera hnedej farby so zlatým ovinom a červenou hlavičkou. Hneď na prvý hod som zbadal odlepiť sa z dna čierny tie?, ktorý poctivo zobral moju muchu.  Po peknom boji som zdolal pstruha potočného okolo 40cm. Z toho miesta som však už nevytiahol nič. Ryby sa v čistej vode okamžite poplašili. Išiel som proti prúdu a stále som skúšal osvedčeného palmera. V prúdnej vode som hádzal nad seba takmer na breh. Nachytal som asi 10 pstruhov potočných, všetko okolo 40 cm. Chytal som trojkovým Sage prútom Z-Axis. Výborný prút s rýchlou, ale veľmi jemnou akciou. Ryby som perfektne cítil ale najviac ma uchvacovala ľahkosť a presnosť, s akou sa hádzalo s týmto prútom.

      Asi po dvoch hodinách sme mali s Peťom stretnutie, kde sme si vymie?ali informácie. On chytal celý čas na mikronymfy, väčšinou hnedej farby (bažant), alebo na bobešov ružovkastej farby. Nachytal hlavne dúhakov ale trochu väčších ako ja – od 40 do 50cm.  Usúdili sme, že na sucho zrejme nemá význam sa trápiť, predsa len nymfy zo stĺpca vody a z dna budú úspešnejšie. Väčšie ryby v teple  a malom prietoku hľadali skôr hlbšie jamy a boli menej aktívne. Nevychádzali za kyslíkom do perejnatých častí, zrejme voda bola dosť studená s dostatkom kyslíka aj v hlbších tô?ach.

     Novú taktiku, ktorú sme začali skúšať po našich prvých skúsenostiach, bol spôsob na francúzsku nymfu. Ide o to, že sa normálny fluro nádväzec nenaväzoval na šnúru, ale 10m dlhý silon Stren o hrúbke 0,30mm (má výbornú farbu – je priezračný s jemne modrastým fluoresčesným nádychom). Medzi nádväzec a hlavný silon sme dávali indikátor záberu z reflexnej farby silonu. Používali sme jednu mikronymfu a hádzali sme proti prúdu. Zo začiatku to nebola sranda, ale neskôr sme do toho vošli a hádzali sme ľahko ako so šnúrou. Zábery však vzrástli geometrickým radom. Bolo takmer jedno, akú sme dali nymfu, dôležitá bola veľkosť a dĺžka hodu. Museli sme hádzať 10m nad seba (na dĺžku silonu) a sťahovali tak, aby sa nám nerobili žiadne previsy. Niežeby to rybám vadilo, ale nevedeli sme včas zaseknúť. Veľmi úspešné bolo hádzanie krížom cez prúd proti prúdu. Na našej úrovni, keď sa silon napínal, nymfa sa začala dvíhať z dna a to bol ten správny okamih na záber.

      Podvečer sme zaregistrovali zvýšenú aktivitu rýb. Začali sme chytať veľkých dúhakov okolo 50 cm. V tom najväčšom ma však vyrušil krik Peťa. Zavesil obrovskú rybu a ja som rýchlo bežal na pomoc ale hlavne nafotiť a natočiť pekné zábery z boja s touto rybou. Asi po 30 minútach doslova boja, keď ryba chodila hore dole na úseku viac ako 100m ju konečne zdolal. Bol to pstruh dúhový 80cm dlhý s hmotnosťou viac ako 8kg. Bol zdolaný na trojkový Z-Axis Sage na malú nymfu hnedej farby. Rybu sme nafotili, nechali rozdýchať a pustili ju. Bol to obrovský zážitok a v ten de? sme už viac ani nechytali. Jednak bola tma a trvalo nám dlho kým sme ponachádzali veci a jednak sme sa tešili, že si v kľude pozrieme ešte raz nafotené a natočené veci z dnešného d?a.

     Na druhý de? pokračoval úspešný lov na dlhú francúzsku nymfu. Nachytali sme veľa rýb od 40cm do 50cm. Ja som neúspešne bojoval podobne ako Peťo de? predtým s obrovským dúhakom možno podobných rozmerov, avšak ryba mi asi po 20 minútach spadla, jednoducho sa prerezala na slobodu. Používali sme len háčiky bez protihrotu a nezaznamenali sme ani raz, že by nám ryba spadla z tohto dôvodu. Naopak šetrné okamžité uvoľnenie ryby dávalo rybám väčšiu šancu na spamätanie sa a prežitie.

 

 

 
 
Partneri