Traun - otvorenie sezóny 2011


     Každý rok sa teším na neuveriteľnú rybačku na rieke Traun na nemeckej časti v okolí mestečka Siegsdorf. Absolútne krištálovo čistá voda, obrovské pstruhy aj nad 70 cm, bežne chytateľné 50 cm pstruhy potočné a dúhové, proste neuveriteľný zážitok. Zakaždým sa pozastavím nad tým, že máme tak krásne toky, porovnateľné s Traunom, akurát zarybnenie mizerné. Stále čakám na zázrak, že si niekto uvedomý, že tento náš turistický poklad by sme mohli oveľa lepšie využiť a že nejakým spôsobom sa stane, že sa niektoré naše rieky (Belá, Hron, Hornád, Váh...) vyhlásia za rieky s obmedzeným privlastnením si rýb (len pstruhy dúhové od určitej veľkosti nie však 25 cm) a že dokonca sa zavedie aj systém platný v Nemecku, že za privlastnené ryby sa platí separátne navyše a každá ryba dostane pri privlastnení špeciálnu neodnímateľnú plombu, ktorú si každý bude môcť zakúpiť. Táto plomba zaručuje, že si rybárska stráž môže skontrolovať úlovky a nie sú problémy s uvedomelými rybármi, ktorí by chceli tento systém obísť.

     Myslím si, že práve uvedomelosť rybárov je u nás najväčším problémom. Zatiaľ je veľmi málo svetlých výnimiek, ktorí z princípu si neprivlastnia pstruha potočného, ktorý by sa mohol reprodukovať, aj keď ide o veľkú rybu. Už aj medzi kaprármi sa začína presadzovať v oveľa väčšej miere myšlienka, že veľkých kaprov rybári vrátia vode. Myslím si, že práve rybári, ktorí dokážu chytiť rybu nemajú problém práve kapitálnu rybu ušetriť a vrátiť vode. Neviem čo už môže pohnúť so slovenskými rybármi, aby začali sa k rybačke chovať ako ku hoby a športu a nie živobitiu. Je otrasné, keď vidím, ako sa na začiatku sezóny do vody napustia pstruhy dúhové, ktoré sa snažia všetci pochytať kým sú sprosté, lebo ináč zmigrujú dole vodou. Aj tento rok som s úžasom pozeral na takúto situáciu na rieke Hron nad Breznom. Pstruha potočného je tu už takmer nemožné chytiť a všetky výhovorky na vydry a vodné elektrárne sú len náplasťou na chovanie sa samotných rybárov.

     Ale vráťme sa k rieke Traun. Opäť sme skúšali hlavne techniku francúzskej nymfy s dlhým viac ako 10m silónovým leadrom. Používať sa mohla len jedna nymfa bez protihrotu, ale to nám vôbec nerobilo problém. Pri tejto technike je dôležité hlavne správne postavenie a vedenie nymfy. Samozrejme podmienkou je vedieť nahodiť dostatočne ďaleko proti prúdu a viesť nymfu v správnej prúdnici úplne prirodzene s občasným oživením. Veľmi dôležitú úlohu má aj indikátor, ktorý musí byť maximálne viditeľný pre rybára, ale vo vode nesmie klásť odpor. Videl som rôzne napodobneniny na amerických videách, ktoré však mali skôr funkciu plaváku. Takéto indikátory zvádzajú rybára pustiť silon a sledovať plavák, pričom kontakt  s nymfou sa okamžite preruší. Zábery vidíte len oneskorene a väčšinu záberov ani nezbadáte. Na druhej strane má taký plavák skôr funkciu samozáseku rybu, pretože nástrahu v prúde ťahá a rybe po otočení zasekne sám do papuľky. Pri francúzskej nymfe v pôvodnom  ponímaní však indikátor má plniť naozaj len funkciu vizuálneho efektu. Všetko ostatné musíte mať pod kontrolou ruky a prútu. Preto najlepšie sa nám zatiaľ osvedčilo asi 50 cm nad nymfu (podľa hĺbky toku) naviazať krátky reflexný silon, na ktorom urobíme malé reflexné guľôčky so špeciálnym lakom od firmy JMC – Magic Paint UV Orange fluo. Takýto indikátor vo vode nekladie odpor, neťahá silon a udržuje neustály kontakt s nástrahou a pritom si môžete kontrolovať aj najjemnejšie potiahnutia od ryby. Veľmi dôležité aj zladenie prútu, šnúry a navijáka. Používam skôr dlhšie prútu okolo 3m a viac, aby ste vedeli správne viesť nymfu aj cez prúd. Aftma prútu by mala zodpovedať  veľkosti toku a predpokladaným úlovkom. Ja bežne používam Aftma 3 (špeciálne upravený Sage, JMC, alebo Hends Kola Salmon), čo sa mi javí ako dobrý univerzál, pri love napr. na Dunaji však používam aj aftmu 4-5 a dlhší prút. Leadrový silonový náväzec býva 10m a viac dlhý o priemere okolo 0,30mm (používali sme Stren, ktorý je fluomodrej farby a lepšie viditeľný ako biely).  Tenší silon síce lepšie lieta, ale aj častejšie sa trhá. Treba si uvedomiť, že leader plní funkciu odhadzovacej a vodiacej šnúry. Pred indikátor dávam fluocarbónové náväzce v priemeroch podľa potreby. Na Traune sme používali náväzce asi 50cm dlhé o priemere max.0,14mm (Airflo Sightfree 3G a 3M Fluocarbon). Výborný je pri tejto technike naviják Vivarelli s automatickým navíjaním, ktorý vám umožní rýchle sťahovanie silonu. Veľkosť a váhu nymfy volím aktuálne podľa veľkosti jamky, sily prúdu, lovnej vzdialenosti a samozrejme sa snažím veľkosť a farebnosť prispôsobiť daným podmienkam – poveternostné podmienky, sezóna, veľkosť rieky, čistota vody...

     Samotný lov bol celodenne výborný. Ryby po zime neboli popichané a poctivo sa snažili dobehnúť zameškané. Dlhý pôst ich robil menej opatrnými a preto sa dali pochytať aj krásne kúsky okolo 60 cm. Zvlášť nás zaujali zvláštne zafarbené do orandžova potočáky. Ryby boli vo výbornej kondícii a perfektne bojovali, čo dokazuje aj video, ktoré sme tam natočili a môžete si ho pozrieť na pred týmto článkom.

     Na záver chcem povedať, že sa veľmi teším na návrat späť, ale oveľa radšej by som bol, keby sa aj u nás pohli ľady a začali sa budovať pstruhové revíry s podobnou osádkou. Predpoklady na to máme.

 

 
 
Partneri